Навчання грамоти (письмо)
Дата: 15.12.2015 Клас: 1
Тема. Аналіз
складових елементів малої букви «ґ». Письмо малої букви «ґ». Письмо букви у
складах і словах. Аналіз слів з буквою «ґ».
Мета: навчити писати малу букву «ґе», склади та слова з нею; розвивати вміння
складати речення зі слів; виховувати акуратність, терплячість.
Обладнання: підготовлена дошка; зображення рукописної букви «ґе»; зображення гнізда та
ґави зі зворотного боку; малюнки ґрунту, аґрусу, ґулі; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
— Увага!
Увага! Який ряд найкраще підготовлений до уроку: в кого все необхідне на парті,
хто рівно сидить та уважно слухає? Що ж, бачу: готовий увесь клас.
II. Звукові аналітичні та синтетичні вправи
— Назвіть місце звука [ґ] у словах: ґрунт, ґелґіт, аґрус,
ґава, ґроно, ґуля, ґанок.
— А що це на дошці? (Учитель показує на малюнок.)
(Гніздо)
— Назвіть перший звук у слові. ([г])
— То поки була перерва, якась пташка звила гніздо на
дошці. Як ви гадаєте, хто міг таке зробити? (Учні називають відомих їм птахів.)
— Назвіть птахів, назви яких починаються на букву «ге».
(Горобець, голуб, гусак, гуска, грач, глухар)
— Загадковий птах сховався у гнізді, але обіцяв вилізти,
якщо ви будете писати акуратно та каліграфічно правильно. Хочете побачити птаха?
(Так!)
— Прочитайте слова.
— Дайте характеристику першому звуку. (Приголосний,
твердий)
III. Повідомлення теми уроку
IV. Вивчення нової букви
Учитель показує зображення рукописної букви та звертає
увагу на складові елементи: буква ґ («ґе») складається з двох елементів:
короткої прямої, що починається з правого заокруглення, і горизонтальної
короткої лінії, вигнутої вниз.
— Починаємо писати трішечки вище нижньої рядкової лінії; заокруглюємо
вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії; продовжуємо коротку пряму лінію
вгору до верхньої лінії робочого рядка; не відриваючи руки пишемо горизонтальну
коротку лінію, вигнуту вниз, на ширину рядкової букви и: і-раз, два.
V. Вправи з письма
— Розгорніть свої зошити, уважно розгляньте зразок
рукописної букви ґ («ґе»), акуратно обведіть контури букви. Пропишіть далі три
букви самостійно. Порівняйте написані букви зі зразком. Що вдалося зробити
правильно, а що потребує вдосконалення?
— Ще раз повторюю, як правильно писати букву, увага на
дошку! (Учитель прописує букву, коментуючи написання.) Допишіть рядок у зошиті
до кінця.
— Складіть на парті слова: ґанок, ґудзик, ґвалт, аґрус.
Перший варіант складає звукову схему слова ґанок, другий — ґудзик, третій —
ґвалт, четвертий — аґрус.
— Перевірте одне одного.
— Пишемо на другому рядку букву ґ під рахунок. (Учитель
до середини рядка рахує «і-раз, два», потім учні пишуть самостійно.)
— Добре, ми написали букву «ґе», а тепер спробуємо
написати її у поєднанні з іншими буквами.
Учитель пише на дошці, коментуючи поєднання букв:
ґу, ґі, ґи — верхнє з’єднання;
ґу, ґі, ґи — верхнє з’єднання;
ґа, ґо, ґе — середнє з’єднання.
Пальчикова гімнастика
— Напишемо дві букви «ґе» разом. Спочатку пишемо одну
букву, а потім іншу через нижнє з’єднання.
Учитель показує зображення ґрунту, аґрусу, ґулі, діти
називають слова. Потім учитель показує малюнок, а учні записують слова в зошит.
Фізкультхвилинка
— Побудуйте речення з кожним словом.
Учитель показує зображення, учні пропонують свій варіант
речення, обирається один, його записують на дошці та у зошитах. Якщо дітям важко
побудувати речення, учитель пропонує їм допоміжні слова, наприклад: ґрунт —
підмерзає, аґрус — дозріє, ґуля — з’явилася.
Можна запропонувати допоміжні схеми:
(Який?)… ґрунт (щоробить?)… (коли?)…;
(Який?)… аґрус (що зробить?)… (коли?)…;
(Яка?)… ґуля (що зробила?)… (де?)…
VI. Підсумок уроку
— Хто був у нас сьогодні в гостях?
— Яку букву навчилися писати?
— «Напишіть» букву «ґе» в повітрі.
— Який звук вона позначає на письмі?
— Що сподобалося на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар