Природознавство
Дата: 11.02.2016 Клас:
3
Тема: Розмноження
квіткових рослин. Як виростити нову рослину з насіння. Як виростити нову
рослину без насіння.
Мета: Формувати
уявлення про розмноження квіткових рослин, умови проростання насіння (тепло,
вода, повітря), умови росту і розвитку рослин (тепло, вода, повітря, світло),
про способи розмноження рослин іншими органами — листком, частинами стебла,
кореневими паростками; сформувати поняття «плоди», формувати уявлення про
пристосування плодів і насіння до розповсюдження. Розвивати спостережливість,
аналітико-синтетичні навички, вміння узагальнювати, мовлення. Виховувати
бережне відношення до природи, уміння працювати в колективі, інтерес до
предмету.
Тип уроку: урок
формування нових знань.
Обладнання: картки,
слайди, опорні слова, таблиця, дослідницький матеріал (квасоля, горох, цибулина,
листочок фіалки)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Доброго дня, діти.
Психогімнастика:
-
Я – яскраве
сонечко. Я зігріваю всіх навколо своєю посмішкою, передаю тепло всім своїм
друзям.
-
Уявіть, що ви теж
маленькі сонечка. Посміхніться один одному, зігрійте своїм теплом всіх навколо.
Девіз уроку:
Не просто
слухати, а чути.
Не просто
дивитись, а бачити,
Запам'ятовувати,
відповідати.
-
А такі яскраві сонечка допоможуть підвести підсумок нашої плідної
діяльності (стікери – смайли).
II. Фенологічні спостереження.
-
Яке сьогодні число, місяць, день тижня?
-
Який стан неба? Чи є опади?
-
Яка температура повітря?
ІІI. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної
діяльності.
1.
Фронтальна бесіда
(складаємо квітку)
-
На які групи
поділяються квіткові рослини? (дерева, кущі, трав’янисті рослини) Наведіть приклади квіткових дерев, кущів, трав’янистих
рослин.
-
Назвіть органи
квіткових рослин.
-
Давайте поміркуємо,
чим відрізняються квіткові рослини від інших? (квіткою)
-
Подивіться, яку
гарну квітку ми з вами склали. Чудово, коли ми можемо помилуватися квітами в
природі. Як ви думаєте, квітка – це лише окраса рослини?
-
Сьогодні на уроці
ми дізнаємось для чого рослині квітка, як можна виростити нову рослину.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.
Способи запилення
рослин. Розповідь вчителя.
Все живе в довкіллі,діти,
Прагне до продовження.
Для рослини чи для квітки
Є способи розмноження.
Слайд №1
-
Квітка є органом розмноження квіткових рослин. Плід з насінням
утворюється з квітки лише після запилення (вивішується на дошку
опорне слово) пилком. Як це відбувається в природі?
-
Давайте з вами заплющимо очі і помандруємо на лісову
поляну, у сад, на луг. Там світить яскраве сонечко, цвітуть дерева, квіти.
Повіває легенький вітерець, який лоскоче обличчя. Хто весело літає над
рослинами? (Бджоли, комахи, метелики, джмелі)
Слайд №2,3,4
-
Так. Це різні комахи збирають із квіток солодкий сік — нектар.
Крім нектару, у квіток є пилок. Коли комаха сідає на квітку, пилок потрапляє на
її тіло. Комаха перелітає до іншої квітки і переносить на неї пилок. Так
відбувається запилення. Бджіл, метеликів, джмелів називають комахами-запилювачами.
Слайд №5,6
-
Але не всі квіти яскраві, великі і мають запах. Тому
багато квітів запилюються вітром. Вітер переносить жовтий пилок над посівами
пшениці, вівса... Вітром запилюються і дерева: дуб, вільха, береза.
Слайд № 7
Гра «Рослини, шикуйся!»
Діти отримують картки з назвами рослин, які опилюються комахами і вітром.
-
Увага! Шикуймося
рослини, які опилюються вітром. (Діти шикуються і вголос називають свою рослину).
А тепер шикуймося рослини, що опилюються комахами.
2.
Пристосування
рослин до розповсюдження. Розповідь-бесіда.
-
Плоди захищають насіння і сприяють його розповсюдженню в
природі. Плоди і насіння рослин дуже різноманітні. Вони можуть бути великими і
твердими, як у горіха, дрібними і легкими, наче порошинки, як у тополі. Великі
й соковиті плоди ростуть на наших яблунях і грушах. Вони дуже поживні й багаті
на вітаміни, а тому їх охоче поїдають як люди, так і птахи та звірі. Насіння не
пошкоджується в них у шлунку. Потрапляючи разом з послідом у ґрунт, воно
проростає.
Слайди
№8,9,10,11,12,13,14
-
Давайте розглянемо колекції плодів і насіння. На що схожі
плоди клена, ясена? (На крильця. Вони переносяться вітром.)
-
Осот, череда і лопух мають гачечки.
-
А як розповсюджуються плоди горобини, калини,
обліпихи? Вони ж такі привабливі! (Птахами)
Бліц-опитування
-
Що утворюється з квітки?
-
За яких умов з квітки може утворитися плід з насінням?
-
Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
Вправа для очей
(кленовий вальс)Виконується під музику
- Давайте очима прослідкуємо подорож
насінини клена. Як гарно вона витанцьовує в повітрі!
3. Умови проростання рослини.
Дослідницька діяльність.
- Одна насінина
з кленової крони
Довірливо сіла мені на долоню.
І каже: — Я довго блукала над містом,
Але на асфальт не наважилась сісти.
Благаю, мій друже, якщо це не важко,
Візьми й посади мене в землю, будь
ласка.
Я виросту кленом у нашому краї
І листом зеленим тебе привітаю.
Проблемна ситуація.
-
Чому насіння не наважилось сісти на асфальт?
-
Ось у нас з вами також є насіння квасолі. Покладіть її на
долоньку. Уважно її роздивіться. Торкніться пальчиком, яка вона на дотик?
-
Квасолинку можна покласти в кишеню, шухлядку. Вона там
буде довго лежати. Але всередині неї ціле життя. Життя рослини. Цю суху
квасолинку можна перетворити на молодий паросток. Щоб вдихнути в неї життя, не
обов’язково бути чарівником.
Проблемна ситуація.
-
Що треба зробити, щоб проросла квасолинка? (вода, тепло,
повітря)
Слайд №15,16
-
Під час проростання насіння спочатку з’являється малесенький
корінець, а потім стебельце з двома листочками – це проросток. Потім проросток
розвивається у дорослу рослину.
Фізкультхвилинка (психогімнастика
«Саджаємо насінинку»)
+ «Солнышко лучистое» під музичний супровід
-
Наша насінинка проросла і перетворилась на ось таку
рослину. (розглядаємо проростки квасолі)
-
Що треба зробити, щоб ця рослина розвивалась далі?
Індивідуальна робота з картками.
На картках зображені стадії розвитку
квасолі від насінини до дорослої рослини. Необхідно пронумерувати їх.
Взаємоперевірка
(на дошці - таблиця)
3.
Як виростити нову
рослину без насіння.
-
Отже, зробимо висновок:
Більшість квіткових рослин
Створюють насіння.
Лиш впаде кілька зернин,
Й проростає зілля.
Те насіння можуть птахи
Перенести в інший край.
Або вітерець крилатий.
Або дощик-водограй.
-
Виростити нову
рослину можна не тільки з насіння.
(Слайди, а діти на картках з’єднують рослину зі способом розмноження)
Слайд 17
Полуниця і суниця
мають вусики тоненькі.
Ними схочуть поділиться –
І вже кущики новенькі.
Слайд 18
Гарний кущик винограду
Всі розмножить будуть раді.
Відріж тоненьке стебельце-живець,
Прикопуй – і роботі вже кінець.
Живцями, тільки листковими, розмножується кімнатна
фіалка – сенполія.
Слайд 19
Для розмноження весняної днини
Ще існують в квітки – цибулини.
Гіацинт, тюльпан, а чи нарцис
Від цибульки швидко розрослись.
Слайд 20
А ромашки, флокси чи дзвіночки
Розгалужене коріння мають.
Щоб у них були синочки й дочки,
Вони те коріння поділяють (розмноження кореневищем)
Слайд 21
Бульбами розмножуються
картопля і земляна груша.
Тож всі способи розмноження
Існують завжди в згоді,
Щоб життя рослин продовжилось
На радість людям і природі.
V. Закріплення
матеріалу.
1. Робота в групах з картками «Викресли зайве».
- Тюльпан, нарцис, конвалія, пролісок
(конвалія – кореневищем, решта – цибулинами)
- Півники, сенполія, осот, сон трава –
(сенполія – живцями, решта – кореневищами)
- Виноград, порічки, суниці, аґрус –
(суниця –вусами, решта – живцями)
- Конвалія, папороть, осот, картопля –
(картопля – бульбами, решта - кореневищем)
Діти виходять групами до дошки і обґрунтовують
свій вибір.
2.
Гра «Продовж
речення»
-
Продовжте речення: органом розмноження квіткових рослин
є….
-
Запилення відбувається за допомогою………..
-
Щоб рослина добре росла і розвивалась їй потрібні……
VІ. Підсумок уроку.
1.
Рефлексія «Я навчився, я дізнався».
2.
Оцініть кожен свою діяльність на уроці спочатку
оплесками: якщо вас все влаштовує, плескаємо над головою, якщо не все вас
влаштовує – внизу.
3.
Оцінювання вчителем.
-
Дякую вам, діти, за співпрацю.
Немає коментарів:
Дописати коментар